Mutfak Perde

Evlerini dizayn ederken insanlar, mutfak dizaynını pek önemsemezler. Ama bir evin en önemli kısımlarından biridir. Tamamen düz ve köşeli mobilyaların kullanıldığı mutfaklara daha yumuşak bir hava katmak uygun bir perde seçimi ile mümkündür.

Mutfak perdesi seçerken yardım olabilecek 5 ipucu:

1- Perdenin minimal yer kaplaması
Mutfakta kullanılacak perdelerin, evin diğer odalarında kullanılan perdelere göre daha az yer kaplaması görüntü açısından çok önemlidir. Ağır ve geniş yüzeyi kaplayan, yere kadar uzun perdeler mutfak pencereleri için uygun değildir.

2- Işıktan en fazla yararlanmak
Mutfağın evin diğer odalarına göre en fazla doğal ışığı alması gerekir. O yüzden perde seçerken ışı en fazla geçiren kumaşı tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca tam olarak açıldığında ışık geçirgenliği fazla olduğu için alüminyum jaluzi de rahatlıkla kullanılabilir.

3- Canlı renk ve desen kullanımı
Mutfakta kullanılabilecek aksesuar çok az olduğu (ya da hiç tercih edilmediği) için istenilen şıklığı perde seçimiyle yaratabiliriz. En canlı renkler ve desenler rahatlıkla mutfakta uygulanabilir. Yaşmak ve volan ve pano mutfakta pek kullanılmaz oyunun yerine perde uçlarına kullanılabilecek boncuk ve diğer süslemeler perdenizin daha şık görünmesini sağlar.

4- Mutfakta kullanılacak kumaşın ısıdan etkilenmemesi
Mutfaklar doğal ısının yanında işlevi dolayısı ile en sıcak ve nemli ortamlardır. O yüzden kumaş ya da malzeme seçerken ısıya ve neme dayanıklı olan tercih edilmelidir. Bu yüzden bambu, jüt ve benzeri hammaddeli perdeler mutfakta kullanılmaması gerekir.

5- Temizlenmesi kolay olan perde seçilmedir.
Mutfak perdeleri çok sık kirlendiği için, temizlenme aralıkları düşüktür. Bu yüzden temizlenmesi en pratik kumaş seçmek en akıllıca çözümdür. Ayrıca temizlenmesi için sıklıkla çıkarılıp-takılacağından en kolay taşıyıcı mekanizma kullanmak gerekir.

Kumaş perde seçimlerinde taşıyıcı olarak korniş ve boru uygulamalarını seçmenizi öneririz.
Temizlenmesi kolay olduğu için de alüminyum jaluzi de tercih edilebilir.

Yorum yapın